دنیای موسیقی
منو
نوار جستجو
بازگشت به خانه
جستجو
موسیقی پاپ چیست؟ تعریف آهنگ پاپ از دهه ۱۹۵۰ تا به امروز

موسیقی پاپ چیست؟ تعریف آهنگ پاپ از دهه ۱۹۵۰ تا به امروز

موسیقی پاپ چیست؟ تعریف موسیقی پاپ عمدتا انعطاف زیادی دارد و آن چیزی که امروزه به عنوان موسیقی پاپ می‌شناسیم همواره در حال تطابق با جریان روز است و به طور مداوم تغییر می‌کند. در هر صورت شناخت موسیقی پاپ به عنوان سبکی که در نمودارهای فروش موسیقی عامه‌پسند موفق بوده است؛ اما همواره کار بسیار ساده‌ای است.

در ۵۰ سال گذشته، سبک‌های موفق در جدول‌های فروش دنیای موسیقی عامه‌پسند به صورت مداوم تغییر کرده و تکامل پیدا کرده است؛ با این حال در تعریف امروزی موسیقی پاپ به خوبی می‌توان الگوهای ثابتی را مشاهده کرد که در گذر زمان و در دهه‌های گذشته تکرار شده‌اند.

 

موسیقی پاپ حاکم بلامنازع دنیای موسیقی است

 

موسیقی پاپ در مقابل موسیقی عامه‌پسند

اشتباه گرفتن موسیقی پاپ با موسیقی عامه‌پسند و کوچه‌بازاری، امری است که با انگیزه‌های زیادی می‌توان به سراغ آن رفت. دانش‌نامه The New Grove Dictionary of Music and Musicians منبعی که به عنوان منبع و مرجع نهایی موسیقی‌شناسان از اعتبار زیادی برخوردار است، موسیقی عامه‌پسند را به عنوان گونه‌ای از موسیقی تعریف می‌کند که زمان صنعتی شدن در دهه ۱۸۰۰ ظهور پیدا کرد و بیشتر با سلیقه و علائق طبقه متوسط شهری تطابق دارد.

موسیقی پاپ یک دیگ ذوب بوده و هست که عناصر و ایده‌های طیف موسیقی از سبک‌های موسیقی را وام گرفته و جذب می‌کند و در خود ذوب می‌کند.

این نوع از موسیقی شامل طیف وسیعی از آهنگ‌ها است. اصطلاح موسیقی پاپ (Pop Music) اما به عنوان عبارتی کوتاه‌شده از موسیقی عامه‌پسند (Popular Music)، بیشتر در توصیف موسیقی که از دوران انقلاب راک اند رول در دهه ۱۹۵۰ تکامل یافته و در مسیری که تا امروز ادامه یافته است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

موسیقی که برای بیشتر مخاطبان در دسترس است

از اواسط دهه ۱۹۵۰، موسیقی پاپ معمولا به عنوان موسیقی و سبکی که بیشترین جذابیت را برای بزرگ‌ترین طیف و گستره از مخاطبان و علاقه‌مندان را دارد، شناخته می‌شود. این بدان معنا است که مشخصا موسیقی‌ای که بیشترین فروش را دارد، بیشترین مخاطبان کنسرت را جذب می‌کند و بیشتر از رادیو پخش می‌شود و در سال‌های اخیر فروش دیجیتالی بیشتری دارد و به عنوان یک موسیقی متن در محبوب‌ترین موزیک ویدئوها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نهایت از نظر تجاری بازخورد بیشتری داشته است.

پس از این‌که آهنگ Rock Around the Clock در سال ۱۹۵۵، به صدر جدول نمودارهای فروش موسیقی راه یافت، موسیقی پاپی که تحت تاثیر راک اندر ول قرار دارد، بدل به سبکی شد که اکنون دیگر می‌توان از آن به عنوان سلطان بلامنازع دنیای موسیقی یاد کرد و از آن دوران تا به امروز موسیقی پاپ که بیشترین بازخورد را از سوی گستره بزرگی از مخاطبان موسیقی دریافت کرده است، هنوز تحت تاثیر موسیقی راک اند رول قرار دارد.

 

موسیقی پاپ و ساختار آهنگ

یکی از عناصر ثابت موسیقی پاپ از دهه ۱۹۵۰ تا به امروز ترانه‌محور بودن است. موسیقی پاپ اغلب به صورت سمفونی، سوئیت و کنسرتو و به طور کلی شبیه به موسیقی که در دوران گذشته اجرا می‌شد، نوشته، اجرا و ضبط نمی‌شود. فرم پایه موسیقی بر مبنای ترانه است و آهنگ‌های آن بر مبنای کلام و کرهای تکراری شکل گرفته است و زمان اغلب آهنگ‌های این سبک بین دو و نیم دقیقه تا پنج و نیم دقیقه است. در سوی دیگر طیف موسیقی پاپ، آهنگ‌هایی وجود دارند که که در اواخر دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۱۹۶۰ بیشتر دیده شدند و بعضا زمانی کمتر از دو دقیقه داشتند.

استثناهای قابل توجهی نیز در این میان وجود دارد و به عنوان مثال آهنگ هی جود Hey Jude از گروه بیتلز The Beatles یک آهنگ حماسی هفت دقیقه‌ای بود. با این حال، در بسیاری از موارد، اگر آهنگ به طور غیرعادی طولانی باشد، یک نسخه ادیت رادیویی یا ریدیو ادیت (Radio Edit) برای پخش در رادیو نیز منتشر می‌شود، مانند آهنگ آمریکن پای American Pie از دان مک لین Don McLean.

 

دیگ ذوب موسیقی پاپ

مانند سایر اشکال هنری از جمله فیلم، تلویزیون و تئاتر که هدف آن‌ها جذب مخاطب انبوه است، موسیقی پاپ یک دیگ ذوب بوده و هست که عناصر و ایده‌های طیف موسیقی از سبک‌های موسیقی را وام گرفته و جذب می‌کند و در خود ذوب می‌کند.

موسیقی راک Rock، آر اند بی R&B (ریتم اند بلوز Rhythm and Blues)، دیسکو Disco، پانک Punk و هیپ هاپ Hip-Hop همگی ژانرهای موسیقی خاص و منحصر به فردی هستند که در طول شش دهه گذشته به طرق مختلف بر موسیقی پاپ تاثیر گذاشته و بعضا در آن جذب و ذوب شده‌اند و در ساختار آن گنجانیده شده‌اند. در دهه گذشته، موسیقی لاتین و دیگر فرم‌های بین‌المللی از جمله رگی Reggae نقش برجسته‌تری در ساختار موسیقی پاپ پیدا کرده‌اند و تاثیر زیادی بر موسیقی پاپ گذارده‌اند.

 

تکنولوژی و فن‌آوری نقشی اساسی در موسیقی پاپ امروزی دارد

 

موسیقی پاپ امروزی

موسیقی پاپ امروزی به صورت قابل توجهی از رشد و توسعه فن‌آوری و خصوصا فن‌آوری‌های ضبط موسیقی تاثیر گرفته است و موسیقی الکترونیک که به صورت دیجیتالی اجرا و ضبط و پخش می‌شود، رد پایی مشهود در آثار پرفروش موسیقی پاپ امروزی دارد.

با همه این تفاسیر و در تغییر مسیر از موسیقی جریان اصلی، آهنگ یکی مثل تو Someone Like You از ادل Adele در سال ۲۰۱۱ به اولین آهنگی شد که فقط از آواز و پیانو تشکیل شده بود و توانست به صدر جدول فروش موسیقی در آمریکا راه یابد. در سال ۲۰۱۴ نیز تیلور سویفت Taylor Swift با آلبوم 1989 بدل به اولین هنرمند کانتری شد که به صورت کامل وارد موسیقی پاپ شده است و تحت تاثیر تکنولوژی فضای کاری خود را تغییر داد. هیپ هاپ همچنان نقشی مهم در موسیقی پاپ ایفا می‌کند و دریک Drake به عنوان یکی از برترین هنرمندان پاپ در سال ۲۰۱۶ در این عرصه تاثیری ماندگار گذارد.

اگرچه از نظر تاریخی هنرمندان آمریکایی و بریتانیایی عموما بر موسیقی پاپ تسلط داشته‌اند؛ اما کشورهای دیگری نظیر کانادا، سوئد، استرالیا و نیوزلند [و کره جنوبی و ژاپن] نیز به طور فزاینده‌ای در صحنه بین‌المللی موسیقی تاثیر گذارده‌اند.
موسیقی پاپ به سبک غربی نقطه مرجع اصلی برای توسعه بازارهای موسیقی پاپ بزرگ کشورهای کره جنوبی و ژاپن است. نوازندگان و خوانندگان موسیقی پاپ این منطقه [که اصطلاحا با نام کی پاپ K-Pop و جی پاپ J-Pop شناخته می‌شود]، عموما بومی هستند؛ اما صداها و تون‌ها عموما تقلیدی از موسیقی پاپ غربی است.

به عنوان نمونه کی پاپ، سبکی است که در کره جنوبی تکامل یافته است و تحت سلطه گروه‌های دخترانه و پسرانه قرار دارد. در سال ۲۰۱۲، آهنگ گنگنام استایل Gangnam Style از ساخته‌های هنرمند کره‌ای با نام سای Psy به یکی از برجسته‌ترین آهنگ‌های مطرح در سطح جهان و تمام تاریخ بدل شد که فقط در یوتیوب بیش از ۳ میلیارد بازدید داشته است.

 

موسیقی پاپ یک دیگ ذوب است که دیگر سبک ها را در خود حذب می کند

 

موزیک ویدئوی پاپ

فیلم‌های کوتاه هنرمندانی که آهنگ‌های موفق در آن‌ها پخش می‌شود، به عنوان ابزار تبلیغاتی از دهه ۱۹۵۰ تا به امروز وجود داشته‌اند. تونی بنت Tony Bennett با اشاره به کلیپی که او در آن در حال قدم زدن در هاید پارک لندن است و در زمینه این ویدئو آهنگ غریبه در بهشت Stranger in Paradise پخش می‌شود، ادعا می‌کند که اولین موزیک ویدئو را او ساخته است. در ادامه هنرمندان و گروه‌های بزرگی نظیر باب دیلن Bob Dylan و بیتلز نیز کلیپ‌هایی در همراهی با آهنگ‌های خود ساختند.

در حال حاضر به ندرت پیش می‌آید که یک آهنگ موفق بدون یک موزیک ویدئو که همراه آن منتشر می‌شود، بتواند به صدر جدول فروش موسیقی راه یابد.

صنعت موزیک ویدئو در سال ۱۹۸۱ با راه‌اندازی شبکه تلویزیونی کابلی MTV رونق بیشتری پیدا کرد. این شبکه به صورت بیست و چهار ساعته به نمایش و ساخت برنامه‌های رسانه‌ای با محتوای موزیک ویدئو اختصاص دارد. این کانال سرانجام روند پخش موزیک ویدئوی خود را تغییر داد و سرعت پخش آن را کاهش داد؛ اما در ادامه موزیک ویدئو و کلیپ‌های موسیقی به بخشی جدایی‌ناپذیر و دائمی از صنعت موسیقی پاپ بدل شد که نقش زیادی در محبوبیت و فروش هر آهنگ دارند.

در حال حاضر به ندرت پیش می‌آید که یک آهنگ موفق بدون یک موزیک ویدئو که همراه آن منتشر می‌شود، بتواند به صدر جدول فروش موسیقی راه یابد. در واقع تعداد بازدیدهایی که یک موزیک ویدئو دریافت می‌کند، یکی دیگر از شاخص‌های مهم محبوبیت یک آهنگ در هنگام تعیین جایگاه محبوبیت آن در گستره ملی و بین‌المللی است.

بسیار از هنرمندان نیز برای آهنگ‌های خود ویدئوهای متنی منتشر می‌کنند. این دسته از ویدئوها، کلیپ‌هایی هستند که بر متن آهنگ تمرکز دارند و متن آن‌ها در حین پخش آهنگ در موسیقی متن ویدئو نمایش داده می‌شود.

 

پاپ خالص و پاور پاپ

اگرچه موسیقی پاپ همچنان به عنوان یک دیگ ذوب دیگر سبک‌ها کار خود را ادامه می‌دهد، سبکی از موسیقی پاپ نیز وجود دارد که ادعا می‌کند پاپ در خالص‌ترین شکل آن است. این موسیقی که معمولا پاپ خالص یا پاور پاپ Power Pop نامیده می‌شود، عموما از آهنگ‌های نسبتا کوتاه که زمانی بیش از سه و نیم دقیقه ندارند، تشکیل شده است و بر روی گیتار الکتریک استاندارد، بیس، درامز و آوازهایی که صدای کر یا هوک بسیار جذابی دارند، تمرکز دارند.

از برترین هنرمندان موسیقی پاپ خالص یا پاور پاپ، می‌توان به چیپ تریک Cheap Trick، رزبریز Raspberries و ممفیس گروه بیگ استار Memphis Group Big Star اشاره کرد. ترک شارونای من My Sharona از گروه نکز The Knack اغلب به عنوان موفق‌ترین قطعه پاور پاپ مطرح است.

 

این مقاله،‌ ترجمه مطلبی با عنوان What Is Pop Music: The Definition From the 1950s to Today از وب‌سایت liveaboutdotcom نوشته بیل لم (Bill Lamb) است.

 

منبع

 

نظر شما در مورد موسیقی پاپ چیست؟ خوشحال خواهیم شد که گروه و یا هنرمند مورد علاقه شما در این سبک را با ما در میان بگذارید.

نظرات شما :
دنیای موسیقی
بازگشت
سبک‌های موسیقی
بازگشت
حس و حال
برای گوش دادن آنلاین و دانلود آلبوم‌ها و ایجاد پلی‌لیست، عضو دنیای موسیقی شوید و اگر عضو هستید وارد سایت شوید و اشتراک تهیه نمایید.
برای خرید سریع اشتراک و دانلود آلبوم شماره همراه خود را وارد کنید :