دنیای موسیقی
منو
نوار جستجو
بازگشت به خانه
جستجو
بلوز الکتریک چیست؟

بلوز الکتریک چیست؟

بلوز الکتریک Electric Blues سبکی است که در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ به صورت عمده در ایالات متحده ظهور کرد. این سبک به واسطه استفاده از ابزارهای آمپلیفایر شناخته می‌شود. سازهای اصلی این سبک، گیتار الکتریک، گیتار بیس و ساز دهنی تشکیل می‌دهند و این سبک تاکید زیادی روی عناصر اصلی موسیقی بلوز و آکوردهای پیش‌رونده دارد.

این مطلب، ترجمه مقاله‌ای است با عنوان What Is Electric Blues نوشته آنیکا هوپ Annika Hope که در وب‌سایت Music Gateway منتشر شده است و توسط تحریریه دنیای موسیقی به فارسی ترجمه شده است.

 

نوازنده ای در حال نواختن بلوز الکتریک در فضا با تم آب رنگی

 

بلوز الکتریک: تکامل یک سبک

این سبک به صورتی مشخص در موسیقی بلوز سنتی ریشه دارد [و در عموما با سبک اصلی یکسان در نظر گرفته می‌شود]؛ با این جال در گذر زمان تکام پیدا کرده است و عناصر راک اند رول Rock & Roll، ریتم اند بلوز Rhytm & Blues یا آر اند بی R&B و سول Soul را در خود جای داده است.

یکی از پیشگامان بلوز الکتریک، مادی واترز Muddy Waters بود که در اواخر دهه ۱۹۴۰ از میسیسیپی به شیکاگو نقل مکان کرد. او شروع به نواختن گیتار الکتریک و تقویت صدای خود کرد باعث شد کار او مزیتی تهاجمی و قدرتمندتر نسبت به دیگران پیدا کند. از دیگر هنرمندان اولیه بلوز الکتریک می‌توان به هاولین ولف Howlin’ Wolf، تی-بون واکر T-Bone Walker و بی.بی. کینگ B.B. King اشاره کرد. بلوز الکتریک در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ به محبوبیت رسید و این محبوبیت در حالی رقم خورد که بسیاری از هنرمندان آفریقایی آمریکایی در جستجوی فرصت‌های بهتر از مناطق جنوبی کشور به مناطق شهری مهاجرت کرده بودند.

این سبک به واسطه حضور در عرصه بلوز ظهری و ارتباط با آن، در شهرهایی مانند شیکاگو، دیترویت و ممفیس مورد توجه و تمرکز قرار گرفت. هنرمندانی مانند بادی گای Buddy Guy، آلبرت کینگ Albert King و فردی کینگ Freddie King در این دوران تاثیری زیادی در همه‌گیری و محبوب شدن بلوز الکتریک داشتند.
در دهه ۱۹۶۰، بلوز الکتریک شروع به دیگر سبک‌ها کرد و خصوصا سبک نوظهوری چون راک اندر ول تاثیر زیادی از آن گرفت. گروه‌های بریتانیایی نظیر رولینگ استونز The Rolling Stones، یاردبردز The Yardbirds و کریم Cream به شدت از موسیقی بلوز تاثیر گرفتند و عناصر این سبک را در ساخته‌های خود گنجاندند.

گروه‌های آمریکایی به مانند بند برادران آلمان The Allman Brothers Band و جیمی هندریکس Jimi Hendrix نیز الهامات زیادی از بلوز الکتریک دریافت کردند.

اگرچه از محبوبیت این سبک کاسته شده است، اما این سبک همچنان اقبال بسیار خوبی در میان علاقه‌مندان موسیقی دارد و میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا همچنان به آثار کلاسیک و جدید این سبک گوش می‌دهند.

 

هنرمندان مطرح بلوز الکتریک

در ادامه تعدادی از مطرح‌ترین هنرمندان دنیای موسیقی در عرصه بلوز الکتریک معرفی خواهد شد. مطمئنا هنرمندان برجسته این سبک، بسیار بیشتر از این تعداد هستند و قطعا در این مطلب نام‌های زیادی از قلم افتاده است. اما در این مطلب تلاش شده است تا آن دسته از هنرمندانی که تاثیر بیشتری بر این سبک و محبوبیت و همه‌گیری آن، خصوصا در دوران اولیه آن داشته‌اند معرفی شود. خوشحال خواهیم شد تا اگر نام هنرمندی در این مطلب مطرح نشده است، در بخش کامنت با ما در میان بگذارید.

 

مادی واترز

 

مادی واترز

مادی واترز Muddy Waters (با نام واقعی مک‌کینلی مورگانفیلد McKinley Morganfield) موسیقی‌دان بلوز آمریکایی بود. او در سال ۱۹۱۳ در میسیسیپی زاده شد و در سال ۱۹۸۳ درگذشت. مادی واترز یکی از تاثیرگذارترین هنرمندان موسیقی بلوز تمام دوران به حساب می‌آید و یکی از اصلی‌ترین چهره‌ها در توسعه بلوز شیکاگو است. او به واسطه صدای قدرتمند، نواختن گیتار اسلاید و صدای برقی آن شناخته می‌شود.

برخی از معروف‌ترین آهنگ‌های او عبارتند از: هوچی کوچی من Hoochie Coochie Man، منیش بوی Mannish Boy و رولینگ استون Rollin’ Stone (که الهام‌بخش نام گروه معروف انگلیسی رولینگ استونز نیز بود). نام او در سال ۱۹۸۷ وارد تالار مشاهیر راک اند رول شد.

 

هاولین ولف

 

هاولین ولف

هاولین ولف Howlin’ Wolf خواننده، گیتاریست و نوازنده هارمونیکا بود که در سال 1910 در میسیسیپی متولد شد و در سال 1976 درگذشت. او به خاطر صدای قدرتمند خود و مشارکت‌های تاثیرگذار در صحنه بلوز شیکاگو شناخته می‌شود.

برخی از معروف‌ترین آهنگ‌های او عبارتند از: اسپونفول Spoonful، رعدوبرق دودکش Smokestack Lightning، کیلینگ فلور Killing Floor. هاولین والف یکی از بزرگ‌ترین موسیقی‌دان‌های بلوز تمام تاریخ است که نامش در سال ۱۹۹۱ وارد تالار مشاهیر راک اند رول شد.

 

تی-بون واکر

 

تی-بون واکر

تی-بون واکر T-Bone Walker گیتاریست بلوز، خواننده و ترانه‌سرای آمریکایی بود که در سال 1910 در تگزاس به دنیا آمد و در سال 1975 در کالیفرنیا درگذشت. او یکی از تاثیرگذارترین گیتاریست‌های بلوز تمام تاریخ محسوب می‌شود که به خاطر سبک نوآورانه‌اش در نوازندگی و استفاده از گیتار الکتریک شناخته می‌شود. او یک چهره کلیدی در توسعه بلوز و راک اند رول بود که آهنگ‌هایش توسط بسیاری از هنرمندان دیگر بازخوانی شده‌اند.

برخی از معروف‌ترین آهنگ‌های او عبارتند از: کال ایت استورمی ماندی Call It Stormy Monday، تی-بون شافل T-Bone Shuffle و معنای دوران قدیم Mean Old World. نام تی-بون واکر در سال ۱۹۸۰ وارد تالار مشاهیر بلوز و در سال ۱۹۸۷ وارد تالار مشاهیر راک اند رول شد.

 

بی.بی. کینگ

 

بی.بی. کینگ

بی.بی کینگ B.B. King گیتاریست، خواننده و ترانه‌سرای بلوز آمریکایی بود که به عنوان یکی از تاثیرگذارترین و ماندگارترین موسیقی‌دانان بلوز در تمام تاریخ شناخته می‌شود. کینگ در سال 1925 در میسیسیپی متولد شد و فعالیت موسیقایی خود را در دهه 1940 آغاز کرد. او به خاطر سبک نوازندگی گیتار منحصر به فرد و صدای پراحساس خود شناخته می‌شود. برخی از معروف‌ترین آهنگ‌های او عبارتند از: هیجان از بین رفته است The Thrill is Gone، هر روزی که بلوز دارم Every Day I Have the Blues و لوسیل Lucille اشاره کرد.

بی.بی. کینگ در طول دوران حرفه‌ای خود جوایز پرشماری کسب کرد که ۱۵ جایزه گرمی فقط بخشی از آن‌ها است. این نوازنده افسانه‌ای تا سال ۲۰۱۵ و زمان مرگش به فعالیت خود در دنیای موسیقی و اجرای موسیقی ادامه داد [و بدل به یکی از نمادهای موسیقی بلوز شد که بسیاری از مردم دنیا نام او را مترادف بلوز می‌دانند. او سابقه همکاری با هنرمندان زیادی از بلوز و دیگر سبک‌ها را دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به اجرای مشترک او با گری مور Gary Moore اشاره کرد. می‌توانید این اجرای جذاب و دیدنی و شنیدنی را از کانال دنیای موسیقی در تلگرام دریافت کنید].

 

بادی گای

 

بادی گای

بادی گای Buddy Guy گیتاریست و خواننده افسانه‌ای آمریکایی است. او در تاریخ 30 جولای 1936 در لوئیزیانا متولد شد. او در کودکی یادگیری و نوازندگی گیتار را شروع کرد و در اواخر دهه 1950 به شیکاگو نقل مکان کرد، جایی که به چهره‌ای مهم در صحنه بلوز این شهر تبدیل شد. گای با مادی واترز و دیگر بزرگان بلوز همکاری داشت و به واسطه سبک گیتار نوآورانه او، بسیاری از موسیقی‌دانان معاصر خود و پس از خود را تحت تأثیر قرار داد.

او اولین آلبوم خود را به نام من بلوز خود را در سن فرانسیسکو جا گذاشتم I Left My Blues in San Francisco را در سال 1967 منتشر کرد و از آن زمان به بعد، بیش از 20 آلبوم منتشر کرده است. گای برنده چندین و چند جایزه معتبر موسیقی از جمله ۷ جایزه گرمی است و نام او در سال 2005 به تالار مشاهیر راک اند رول شد. این هنرمند خستگی‌ناپذیر همچنان به اجرای موسیقی و ضبط موسیقی ادامه می‌دهد.

 

آلبرت کینگ

 

آلبرت کینگ

آلبرت کینگ Albert King گیتاریست و خواننده بلوز آمریکایی بود که به خاطر سبک نوازندگی قدرتمند و پرشور و استفاده از گیتار گیبسون فلاینگ وی Gibson Flying V شناخته می‌شد. او در سال 1923 در میسیسیپی متولد شد و فعالیت موسیقایی خود را از دهه 1950 آغاز کرد و برای چند ناشیر معتبر از جمله Stax Records آثاری را ضبط کرد. 

رخی از معروف‌ترین آهنگ‌های او عبارتند از: با یک نشانه بد متولد شد Born Under a Bad Sign و اره متقاطع Crosscut Saw. او تاثیر ماندگاری بر نوازندان برجسته راک از جمله جیمی هندریکس Jimi Hendrix و اریک کلاپتون Eric Clapton نهاده است. کینگ در سال ۱۹۹۲ درگذشت؛ اما میراث ماندگار او به عنوان نمادی برای موسیقی بلوز همچنان پابرجا است.

 

فردی کینگ

 

فردی کینگ

فردی کینگ Freddie King گیتاریست و خواننده بلوز آمریکایی بود که در تاریخ 3 سپتامبر 1934 در تگزاس متولد شد و در تاریخ 28 دسامبر 1976 درگذشت. او به واسطه صدای قدرتمند و سبک گیتار متمایز خود که عناصری از بلوز، راک و سول را در خود داشت، شناخته می‌شود.

فردی کینگ در دهه‌های 1960 و 1970 چندین آلبوم تاثیرگذار ضبط کرد، از جمله بیایید مخفی شویم و همراه با فردی کینگ برقصیم Let’s Hide Away and Dance Away with Freddie King و سارق Burglar منتشر کرده است. نام او در سال ۲۰۱۲ وارد تالار مشاهیر راک اند رول شد.

 

جمع‌بندی موضوع بلوز الکتریک

امروزه، بلوز الکتریک یا الکتریک بلوز همچنان سبکی محبوب و پرطرفدار است. بسیاری از هنرمندان فعال معاصر این سبک از جمله جو باناماسا Joe Bonamassa و گری کلارک جونیور Gary Clark Jr حرفه و بستر اصلی فعالیت خود را بر پایه بلوز الکتریک قرار داده‌اند.

علی‌رغم سپری شدن سالیان طولانی از معرفی بلوز الکتریک؛ اگرچه از محبوبیت این سبک کاسته شده است، اما این سبک همچنان اقبال بسیار خوبی در میان علاقه‌مندان موسیقی دارد و میلیون‌ها نفر در سرتاسر دنیا همچنان به آثار کلاسیک و جدید این سبک گوش می‌دهند.

 

منبع

صفحه هنرمند:
صفحه هنرمند:
صفحه هنرمند:
صفحه هنرمند:
صفحه هنرمند:
در دنیای موسیقی بشنوید :
Albert King
نظرات شما :
دنیای موسیقی
بازگشت
سبک‌های موسیقی
بازگشت
حس و حال
برای گوش دادن آنلاین و دانلود آلبوم‌ها و ایجاد پلی‌لیست، عضو دنیای موسیقی شوید و اگر عضو هستید وارد سایت شوید و اشتراک تهیه نمایید.
برای خرید سریع اشتراک و دانلود آلبوم شماره همراه خود را وارد کنید :