دنیای موسیقی
موسیقی از چهار گوشه دنیا
آثار دوروتی اشبی - Dorothy Ashby

دوروتی اشبی

Dorothy Ashby

دوروتی اشبی Dorothy Ashby (با نام کامل دوروتی جین اشبی Dorothy Jeanne Thompson) آهنگساز و نوازنده هارپ آمریکایی است. او در سال ۱۹۳۲ به دنیا آمد و از سنین جوانی شروع به یادگیری پیانو کرد و در ادامه به سمت ساز هارپ یا چنگ متمایل شد و در نهایت از سال ۱۹۵۲ فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کرد. او یکی از شخصیت‌های توانمند موسیقی جاز میانه‌های قرن بیستم است که اگرچه در زمان خودش به شهرت درخور توانایی‌هایش نرسید؛ اما پس از آن همواره مورد ستایش و تحسین بوده است. از او با عنوان «دوست‌نداشته‌شده‌ترین بزرگ موسیقی جاز دهه ۵۰ که حقی بیشتر از این داشت» و «کمال‌یافته‌ترین نوازنده چنگ جاز مدرن» یاد می‌شود. او ساز هارپ را به صورت تخصصی برای بداهه‌نوازی مورد استفاده قرار داد و آن را از سطح یک ساز پس‌زمینه ارکسترال خارج کرد و به سازی اصلی در این سبک در کنار پیانو و ساکسیفون بدل کرد. او همچنین به عنوان یک هنرمند پیشرو یکی از اولین زنانی است که در عرصه موسیقی جاز گام نهاد و آن را از ساحت مردانه آن خارج کرد و در این راه سختی‌های زیادی را نیز تحمل کرد و در ادامه تاثیر شایانی در ورود دیگر هنرمندان به این سبک و خصوصا زنان سیاه‌پوست داشت. سبک اصلی دوروتی اشبی، جاز است؛ اما آثار درخشانی در دیگر سبک‌ها از جمله راک اند بلوز، موسیقی ملل و ... عرضه کرده است. یکی از مشهورترین آثار او که از آن به عنوان گواه بزرگی بر استعداد شگرف او یاد می‌شود، آلبوم رباعیات دوروتی اشبی The Rubaiyat of Dorothy Ashby است که در سال ۱۹۷۰ که تحت تاثیر اشعار شاعر بزرگ ایرانی، عمر خیام ساخته شد و او در آن توانایی خود در نواختن دیگر سازها مانند کوتوی ژاپنی و وارد کردن آن به موسیقی جاز را به معرض نمایش شد. این آهنگساز و نوازنده برجسته و توانمند در سال ۱۹۸۶ و در سن ۵۳ سالگی از دنیا رفت.

به روز رسانی : ۱۴۰۰/۱۲/۱۹
سبک ها : جز -
2021
آلبوم موسیقی جاز میکس‌های قدیمی: هارپیست Oldies Mix: The Harpist مجموعه‌ای از آثار برگزیده دوروتی اشبی Dorothy Ashby نوازنده برجسته هارپ است. - اطلاعات بیشتر
0:00
0:00
انتشار : 2021
کیفیت : MP3 320kbps
تعداد آلبوم : 1
تعداد آهنگ : 25
دانلود آلبوم
موسیقی برای زندگی بهتر
دنیای موسیقی تقدیم می‌کند
برای گوش دادن آنلاین و دانلود آلبوم‌ها و ایجاد پلی‌لیست، عضو دنیای موسیقی شوید و اگر عضو هستید وارد سایت شوید و اشتراک تهیه نمایید.
برای خرید سریع اشتراک و دانلود آلبوم شماره همراه خود را وارد کنید :