دنیای موسیقی
منو
نوار جستجو
بازگشت به خانه
جستجو
آثار فرانتس لیست - Franz Liszt

فرانتس لیست

Franz Liszt

فرانتس لیست Franz Liszt آهنگساز مطرح جاودان تاریخ موسیقی، یکی از برترین نوازندگان پیانو در تمام اعصار و نویسنده اصالتا مجارستانی است. گفته می‌شود در روز تولدش در ۲۲ اکتبر ۱۸۱۱ ستاره دنباله‌دار هالی در آسمان مشغول نورافشانی بوده است و شاید همین نورافشانی ستاره‌ای که هر ۷۶ سال به حریم انسانی ما قدم می‌گذارد، نشانه‌ای از درخشش ستاره‌ای جدید آسمان موسیقی بود. در سالن‌ّهای موسیقی فرانسه او را نهمین اعجوبه موسیقی خوانده‌اند. لیست در خانواده‌ای اهل موسیقی رشد یافت و از ۷ سالگی به نواختن پیانو پرداخت و ۹ ساله بود که اولین کنسرتش را اجرا کرد و خیلی زود چشم‌های زیادی را به خود خیره کرد و در ۱۲ سالگی ستایش‌هایی هم‌تراز موتسارت روانه او شد. بتهوون و هایدن از دوستان پدرش بودند و نقل است که بتهوون پس از شنیدن صدای پیانوی او بر پیشانی او بوسه زد. عده زیادی او را بزرگ‌ترین پیانیست تمام تاریخ می‌دانند و شوپن آرزو می‌کند که کاش می‌توانست اتودهایی مانند لیست بنوازد و همچنین برامس در مورد او می‌گوید: «کسی که هنر نوازندگی او را نشنیده باشد، چیزی از موسیقی نشناخته است».

 

دوران زندگی لیست هم‌زمان با اوج موسیقی دوره رمانتیک بود و او از فرصت هم‌صحبتی با برخی از جاودان‌ترین مشاهیر تاریخ موسیقی و ادلیات از جمله ویکتور هوگو،‌ بتهوون، هایدن، شوپن، شومان، پگانینی و حتی واگنر را داشت. حمایت او از واگنر زمینه درخشش او را فراهم کرد و در ادامه واگنر داماد او شد. از موسیقی او به‌عنوان یکی از پایه‌های مکتب نوین آلمان یاد می‌شود.

 

فرانتس لیست فردی استثنایی در تاریخ موسیقی است که علاوه بر توانایی‌های افسانه‌ای در نواختن موسیقی، همواره در فکر نوآوری بود و این نوآوری‌ها باعث شد تا او فراتر از دوران خود بدرخشد. آهنگسازان بزرگی چون دبوسی، واگنر، چایکوفسکی، موریس راول و ... تحت تاثیر مستقیم آثار لیست بوده‌اند.

 

نمایش و دانلود آلبوم ها
مشاهده و دانلود آلبوم‌ها
play
pause
more
download
0:00
0:00
play list pause list
loading list
target
موسیقی برای زندگی بهتر
WOMTherapy.ir
در دنیای موسیقی درمانی بشنوید :
دنیای موسیقی
بازگشت
سبک‌های موسیقی
بازگشت
حس و حال
برای گوش دادن آنلاین و دانلود آلبوم‌ها و ایجاد پلی‌لیست، عضو دنیای موسیقی شوید و اگر عضو هستید وارد سایت شوید و اشتراک تهیه نمایید.
برای خرید سریع اشتراک و دانلود آلبوم شماره همراه خود را وارد کنید :