دنیای موسیقی
منو
نوار جستجو
بازگشت به خانه
جستجو
آثار ویکتور خارا - Victor Jara

ویکتور خارا

Victor Jara

(1960-1973)

ویکتور خارا “ Victor Jara ” به اسپانیایی Víctor شاعر، خواننده و ترانه‌سرای اهل شیلی بود. او در ۲۸ سپتامبر ۱۹۳۲ در خانواده‌ای فقیر در پایتخت شیلی متولد شد و روز ۱۵ سپتامبر ۱۹۷۳ در جریان کودتای خونین آگوستو پینوشه کشته شد (به قتل رسید). مادرش نقش زیادی در علاقه او به موسیقی داشت و او بود که باعث شد ویکتور خارا به سمت دنیای موسیقی گام بردارد. پس از دوران سربازی به مطالعه موسیقی شیلی پرداخت. زیستن در شرایط قرن بیستم و انقلاب‌های پرتعداد مردمی و ظهور حکومت‌های مردمی، شیلی را نیز تحت تاثیر قرار داد. در این دوران سالوادور آلنده با اتکا بر نیروی مردم و آرمان‌های برابری‌خواهانه به ریاست جمهوری شیلی انتخاب شد. ویکتور خارا در این دوران به سراسر شیلی سفر کرد و برای کارگران کشور کنسرت‌های متعدد بر پا کرد و آنان را ستایش کرد. زندگی در خانواده‌ای فقیر و همچنین آشنایی به موسیقی محلی مردمی شیلی که او با زندگی در کنار مردم و همچنین تحقیقات به‌دست آورد، دیدگاه متفاوتی به ویکتور خارا داد که باعث شد او همواره نگاهی ویژه به این طبقه داشته باشد. او شعر و ترانه‌هایش را این‌گونه توصیف می‌کرد:

«شعر من در مدح هیچ‌کس نیست
و نمی‌سرایم تا بیگانه‌ای بگرید
من برای بخش کوچک و دوردست سرزمینم می‌سرایم
که هر چند باریکه‌ای بیش نیست
اما ژرفایش را پایانی نیست
شعر من آغاز و پایان همه چیز است
شعری سرشار از شجاعت شعری همیشه زنده و تازه و پویا»
 

در یازده سپتامبر ۱۹۷۳ در کودتایی با همکاری مستقیم دولت آمریکا، آگوستو پینوشه در کودتایی خونین دولت مردمی سالوادور آلنده را سرنگون کرد و هزاران نفر از مردم شیلی را دستگیر کرد. تعداد زیادی از این دستگیرشدگان در استادیوم ملی سانتایگو پایتخت شیلی گرد آورده شده بودند و ویکتور خارا یکی از این تعداد پرشمار بود. در آن‌جا ماموران کودتا دستان ویکتور خارا را شکستند و از او خواستند تا آواز بخواند و او ترانه ما پیروز خواهیم شد را خواند که سرود مخصوص حزب اتحاد مردم بود. سرانجام ۴ روز بعد تن بی جان او پیدا شد. ویکتور خارا، خواننده‌ای مردمی بود که درد مردم داشت و همواره سعی کرد صدای رسای مردم و درد آن‌ها باشد. همین امر او را به چهره‌ای خاص در دردنیای موسیقی تبدیل کرده است که کم‌تر خواننده‌ای به‌مانند ویکتور خارا در یادها باقی مانده است. ویکتور خارا از مردم برآمد و برای مردم خواند و با مردم خواند و با مردم مُرد. ویکتور خارا مفهوم واقعای موسیقی فولک است؛ او مترادف موسیقی محلی و مردمی است. زندگی و هدف و آرمان ویکتور خارا مورد احترام و علاقه هنرمندان و گروه‌های موسیقی مشهوری در دنیا است و آثار و اجراهای فراوانی به او تقدیم شده است.

 

متن آخرین ترانه ویکتور خارا در استادیوم شیلی:
ما پنج هزار نفر این‌جاییم
در این بخش کوچک شهر
چه دشوار است سرودی سر کردن
آن‌گاه که وحشت را آواز می‌خوانیم
وحشت آن‌که زنده‌ام
وحشت آن‌که‌ می‌میرم
خود را در انبوه این همه دیدن
میان این لحظه‌های بی‌شمار ابدیت
که در آن سکوت و فریاد هست
لحظه پایان آوازم
نمایش و دانلود آلبوم ها
مشاهده و دانلود آلبوم‌ها
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
loading list
target
موسیقی برای زندگی بهتر
WOMTherapy.ir
در دنیای موسیقی درمانی بشنوید :
دنیای موسیقی
بازگشت
سبک‌های موسیقی
بازگشت
حس و حال
برای گوش دادن آنلاین و دانلود آلبوم‌ها و ایجاد پلی‌لیست، عضو دنیای موسیقی شوید و اگر عضو هستید وارد سایت شوید و اشتراک تهیه نمایید.
برای خرید سریع اشتراک و دانلود آلبوم شماره همراه خود را وارد کنید :