دنیای موسیقی
منو
نوار جستجو
بازگشت به خانه
جستجو
آثار یان تیرسن - Yann Tiersen

یان تیرسن

Yann Tiersen

(1995-)

یان تیرسن Yann Tiersen آهنگساز، موسیقی‌دان و نوازنده مشهور فرانسوی است. او متولد سال ۱۹۷۰ است و از سال ۱۹۹۵ وارد دنیای موسیقی شده است. او یادگیری موسیقی را از ۴ سالگی و ویولن را از ۶ سالگی آغاز کرده است. او در چند آموزشگاه در شهرهای مختلف از جمله رن، نانت و بولن، موسیقی کلاسیک را یاد گرفت. در دوره نوجوانی به واسطه گروه‌هایی چون استوجز The Stooges و جوی دیویژن Joy Division به موسیقی نیو ویو (موج نو) و پانک علاقه‌مند شد و به همین علت ویولن خود را شکست و یک گیتار الکتریک خرید و یک گروه راک تشکیل داد. زندگی سه ساله در شهر رن و دیدن اجرای گروه‌هایی چون نیروانا Nirvana و نیک کیو اند د بد سیدز Nick Cave and the Bad Seeds در شکل‌گیری ساختار موسیقی او تاثیر گذاشت. پس از مدتی او با خریدن اولین ست ارزان موسیقی الکترونیک، در این زمینه نیز گام نهاد. این نوازنده، توانایی نواختن سازهایی چون پیانو، گیتار، آکاردئون، ویولن، سینتی‌سایزر و ... را دارد. فضاسازی مینیمال آثار او باعث قیاس ساخته‌های او با آثار آهنگسازان بزرگ و برجسته‌ای از جمله فردریک شوپن Frédéric Chopin و فیلیپ گلس Philip Glass شده است.

یان تیرسن با اولین آلبوم خود، والس هیولاها La Valse des monstres خیلی زود توانست در فرانسه به شهرت برسد و خود را به عنوان آهنگسازی صاحب سبک مطرح نماید. این آلبوم را می‌توان چراغ راه موفقیت او در ادامه مسیرش توصیف کرد. سازبندی درخشان و تلفیق دقیق صدای سازهایی چون ملودیکا، پیانو اسباب بازی، هارپیسکورد، آکاردئون و ... و ادوات تولید صدایی چون ماشین تایپ، با پیانو و ویولن و سینتی‌سایزر و گیتار شاخصه اصلی موسیقی این هنرمند است و نقش زیادی در شهرت و محبوبیت او در گستره کره زمین داشته است. آثار یان تیرسن گستره زیادی از سبک‌ها و حالات مختلف موسیقی را شامل می‌شود. از جمله این سبک‌ها می‌توان به کلاسیک مدرن، کلاسیک معاصر، نئوکلاسیک، پست راک، ایندی راک، سینت پاپ و ... اشاره کرد.

نقطه اوج کارنامه هنری یان تیرسن به ساخت موسیقی متن برای فیلم تحسین‌شده زندگی شگفت‌انگیز املی پولن Le Fabuleux Destin d'Amélie در سال ۲۰۰۱ باز می‌گردد که منجر به شهرت جهانی او شد. او در این آلبوم با بهره گرفتن از ساخته‌های قبلی خود، توانست اثری از خود به یادگار بگذارد که در گذر سال‌ها همچنان سرشار از جاذبه‌های شنیداری است. اگرچه عموما او به واسطه ساخت موسیقی متن و خصوصا موسیقی فیلم املی شناخته می‌شود، اما او خود را آهنگساز سینما با زمینه موسیقی کلاسیک نمی‌داند. عمده تمرکز او بر ساخت آلبوم‌های استودیویی و تورهای زنده است و آثار سینمایی او ریشه در این آلبوم‌ها دارد. به عنوان نمونه موسیقی متن زندگی شگفت‌انگیز املی پولن مجموعه‌ای از ساخته‌های او از ۳ آلبوم اولش است.

یان تیرسن تا به امروز ۱۱ آلبوم استودیویی منتشر کرده است و ساخت ۳ آلبوم موسیقی متن را نیز در کارنامه دارد. او در نقاط مختلفی از دنیا به اجرای موسیقی پرداخته است و سابقه همکاری با هنرمندان مطرحی از کشورهای مختلف را در کارنامه دارد.

یان تیرسن: «بیایید در دنیای عظیمی از صداها زندگی کنیم که در آن قاعده و قانونی وجود ندارد. بگذارید با صدا بازی کنیم و همه دانش و تخصصی که در نواختن ساز داریم را فراموش کنیم و فقط از غریزه و احساس بهره بگیریم؛ همان کاری که در موسیقی پانک انجام شد».

نمایش و دانلود آلبوم ها
مشاهده و دانلود آلبوم‌ها
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
loading list
target
۱
۲
۳
موسیقی برای زندگی بهتر
WOMTherapy.ir
در دنیای موسیقی درمانی بشنوید :
دنیای موسیقی
بازگشت
سبک‌های موسیقی
بازگشت
حس و حال
برای گوش دادن آنلاین و دانلود آلبوم‌ها و ایجاد پلی‌لیست، عضو دنیای موسیقی شوید و اگر عضو هستید وارد سایت شوید و اشتراک تهیه نمایید.
برای خرید سریع اشتراک و دانلود آلبوم شماره همراه خود را وارد کنید :