دنیای موسیقی
منو
نوار جستجو
بازگشت به خانه
جستجو
موسیقی ایندی راک: تاریخ و هنرمندان راک مستقل

موسیقی ایندی راک: تاریخ و هنرمندان راک مستقل

در حال که بخش اصلی هنرمندان راک اند رول عموما با ناشرها و لیبل‌های مشهور و معتبری قرارداد می‌بندند؛ اما در این میان تعداد زیادی لیبل مستقل در این عرصه حضور دارند که از موسیقی که با نام نمادین ایندی راک Indie Rock شناخته می‌شود، حمایت می‌کنند.

ما در دنیای موسیقی پیش از این به معرفی برخی از سبک‌های پرطرفدار پرداخته‌ایم. پیش از این در مطلبی تاریخچه موسیقی راک را مرور کرده‌ایم و در مطلبی دیگر به سراغ موسیقی پراگرسیو راک رفته‌ایم. همچنین سبک‌هایی چون موسیقی لاتین و موسیقی لوفای نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند. اکنون به سراغ یکی دیگر از شاخه‌های موسیقی راک رفته‌ایم. با ما در معرفی موسیقی ایندی راک همراه باشید.

 

ایندی راک یا راک مستقل یکی از شاخه های اصلی موسیقی راک است

 

ایندی راک چیست؟

ایندی راک به صورت کلی به موسیقی راک مستقل اطلاق می‌شود که توسط شرکت‌های ضبط موسیقی مستقل منتشر می‌شود. با این حال بسیاری از بندها و هنرمندان پرطرفدار ایندی راک حتی پس از عقد قرارداد با کمپانی‌ها و ناشرهای بزرگ، همچنان حس و حال روزهای اولیه فعالیت خود به عنوان یکی گروه مستقل را حفظ کرده‌اند.

از نظر محبوبیت و موفقیت در عرصه فروش و تجاری، موسیقی ایندی راک عموما جایگاه پایین‌تری نسبت به موسیقی آلترناتیو راک داشته است. در اصطلاحات صنعت موسیقی، آلترناتیو راک اغلب به گروه‌های راک گیتارمحور مانند نیروانا Nirvana، فو فایترز Foo Fighters، استروکز The Strokes، آرکتیک مانکیز Arctic Monkeys و ریدیوهد Radiohead اشاره دارد. در حالی که برخی از گروه‌های آلترناتیو راک به شهرت جهانی در سطح گروه‌های پرطرفدار جریان اصلی نظیر یو۲ U2 و رولینگ استونز The Rolling Stones نرسیده‌اند؛ اما کمپانی‌های بزرگ ضبط معمولا آن‌ها وارد همکاری می‌شوند و آثار آن‌ها را به صورت گسترده از طریق رسانه‌های مختلف پخش می‌کنند.

بر خلاف رویه‌ای که در مورد موسیقی آلترناتیو راک جاری است، صحنه موسیقی ایندی راک، عرصه حضور کمپانی‌های مستقلی است که ممکن است بزرگ و پرآوازه باشند، نظیر 4AD که (ناشر آثار گروه‌هایی نظیر پیکسیز Pixies و بریدرز The Breeders) و یا کمپانی‌های کوچک‌تر مانند راکاتون Rockathon (ناشر آثار گروه گایدد با وویسز Guided By Voices) و حتی آثاری باشد که به صورت شخصی ضبط و منتشر می‌شود. برخی گروه‌های ایندی راک مشهور سانیک یوث Sonic Youth، دایناسور جونیوز Dinosaur Jr. و آرکید فایر Arcade Fire نیز با کمپانی‌های بزرگی همکاری داشته‌اند.

در موسیقی ایندی راک به واسطه عدم دسترسی به ابزارهای حرفه‌ای موسیقی، زیبایی‌شناسی خاص خود را دارد.

نکته‌ای که می‌توان اشاره کرد این است که بسیاری از گروه‌ها ممکن است فعالیت ابتدایی خود را با لیبل‌های مستقل کوچک شروع کنند و در ادامه با کمپانی‌ها و لیبل‌های بزرگ قرارداد ببندند.

 

موسیقی ایندی راک از دهه ۷۰ میلادی هویت پیدا کرد

 

تاریخچه مختصر ایندی راک

برای چندین دهه، شرکت‌ّای بزرگ ضبط موسیقی، از جمله کلمبیا Columbia، آتلانتیک Atlantic ، الکترا Elektra، ای اند ام A&M، کاپیتول Capitol، ای‌ام‌آی EMI، بی‌ام‌جی BMG، آریستا Arista و پولی‌دور Polydor تقریبا حاکم بلامنازع دنیای موسیقی بودند و به صورت انحصاری عموم آهنگ‌های محبوب را توزیع می‌کردند. با این حال در اواخر دهه ۱۹۷۰، گروه‌های پانک روندی را آغاز کردند که با دوره قبل متفاوت بود. این گروه‌ها آثار خود به صورت مستقیم برای علاقه‌مندان خود عرضه کردند و برای مدیریت امور اقتصادی و منابع مورد نیاز، ناشران و لیبل‌های مستقلی را برای این کار تاسیس کردند.

 

اولین موفقیت گروه‌های ایندی

شاید بتوان اولین موفقیت موسیقی مستقل را انتشار ای‌پی مارپیچ خراشیده Scratch توسط گروه موسیقی پانک-پاپ انگلیسی بازکاکز Buzzcocks دانست. این گروه بیش از ۱۵۰۰۰ نسخه از این اثر را ضبط و به فروش رساند که باعث شد این گروه به منبع الهامی موجی از ناشران مستقل در بریتانیا، از جمله روف ترید Rough Trade، ۴ای‌دی 4AD و میوت Mute شد.

 

ایندی راک در ایالات متحده

این روند پس از اروپا به ایالات متحده نیز وارد شد و در آن کشور را نیز ادامه پیدا کرد. در واشنگتن دی‌سی، دو دوست با نام‌های ایان مک‌کی Ian MacKaye و جف نلسون Jeff Nelson لیبل دیسکورد ریکوردز Dischord Records را تشکیل دادند تا موسیقی گروه‌های نوپای خود را منتشر کنند و گروه مینور تریت Minor Threat که مک‌کی خواننده و نلسون درامر آن بود، اهمیت ویژه‌ای داشت. در حومه خلیج جنوبی لس‌آنجلس، گرگ گین Greg Ginn لیبل اس‌اس‌تی ریکوردز SST Records را تاسیس کرد تا با آن بتواند خروجی گروه پانک خودش با نام بلک فلگ Black Flag را پوشش دهد.

ایندی راک به صورت کلی به موسیقی راک مستقل اطلاق می‌شود که توسط شرکت‌های ضبط موسیقی مستقل منتشر می‌شود.

 

لیبل‌های مستقل عرضه جدید را آغاز می‌کنند

دیگر برندهای مستقل ایندی راک آمریکایی عبارتند از: تاچ اند گو از شیکاگو Chicago's Touch and Go، ساب پاپ از سیاتل Seattle's Sub Pop، ماتادور از نیو یورک New York's Matador، مرج از کارولینای شمالی North Carolina's Merge و تانگ از بوستنون Boston's TAANG. بسیاری از این لیبل‌ها گروه‌ها و هنرمندانی را که بعدا بدل به ستارگان آلترناتیو شدند را کشف کردند و پرورش دادند. ستارگان گرانج از جمله نیروانا Nirvana، ساندگاردن Soundgarden و مادهانی Mudhoney از جمله بندهایی ساب پاپ بودند. ستاره‌های بروکلین، The Yeah Yeah Yeahs اولین آلبوم خود را روی لیبل تاچ اند گو منتشر کرد و پس از موفقیت آن به سراغ لیبل‌های بزرگ‌تر رفت.

در سال‌های اخیر، با ادغام ناشران و ساختار اقتصادی جدیدی که به رهبری اسپاتیفای Spotify در صنعت موسیقی، برخی از گروه‌ها را بر آن داشته استا ناشران بزرگ را ترک کنند و شرکت‌های ضبط آثار هنری خود را تاسیس کنند. ویلکو Wilco پس از سال‌ها همکاری با برندهای وابسته به کمپانی برادران وارنر Warner Brothers، لیبل مستقل شخصی خود با نام دی‌بی‌پی‌ام ریکوردز dBpm Records را تاسیس کرد. رابرت پولارد Robert Pollard نفر اصلی گروه گایدد بای وویسز Guided By Voices نیز پس از سال‌های طولانی همکاری با ماتادور لیبل اختصاصی خود با نام راکاتون ریکوردز Rockathon Records را پیش می‌برد.

 

ایندی راک شاخصه های مختص به خود را دارد

 

۴ مشخصه اصلی موسیقی ایندی راک

ایندی راک طیف گسترده‌ای از سبک‌های فرعی و زیرژانرها را در برمی‌گیرد، از ایندی پاپ Indie Pop با محوریت سینتی‌سایزر تا پست پانک Post-Punk و هیپ هاپ Hip-Hop؛ اما تقریبا اکثر موسیقی‌های ایندی ساختار و ویژگی‌های مشترکی دارند.

 

۱. زیبایی‌شناسی خودت را داشته باش

بسیاری از آثار ایندی راک با پیش‌پرداخت‌های شرکت‌های ضبط موسیقی، ضبط نمی‌شوند. آن‌ها جلسات ضبط و اجرای استودیویی را خودشان تامین مالی می‌کنند و یا این کار را در خانه انجام می‌دهند. در موسیقی ایندی راک به واسطه عدم دسترسی به ابزارهای حرفه‌ای موسیقی، زیبایی‌شناسی خاص خود را دارد.

 

۲. صدای گاه به گاه لوفای

قبط از ظهور ورک‌استیشن‌های صدای دیجیتالی قدرتمندی نظر پرو تولوز Pro Tools و لاجیک Logic ، بسیاری از گروه‌های ایندی راک مستقل دسترسی آسانی به ابزارهای تولیدی که گروه‌های وابسته به لیبل‌های بزرگ از آن بهره می‌برند، نداشتند. این امر باعث شکل‌گیری زیبایی‌شناسی خاصی شد که ما اکنون آن را با نام لوفای Lo-Fi می‌شناسیم، چه گروه‌ها در آن آواز بخوانند و چه نخوانند. فن‌آوری دیجیتال امروزی به بندها این اجازه را می‌دهند تا موسیقی صیقل‌خورده و تمیزی را ارائه دهند که صیقل‌خورده باشد را ارائه دهند؛ اما برای برخی به دلایل هنری همچنان رتوش لوفای خود را حفظ می‌کنند.

 

۳. ترانه‌هایی که توسط بند نوشته می‌شود

در حالی که ستارگان موسیقی پاپ، راک، کانتری و هیپ هاپ وابسته به جریان اصلی به تیم‌های بزرگی از ترانه‌سراها و تهیه‌کننده‌های خارجی تکیه می‌کنند، اکثر گروه‌های ایندی راک مستقل تمام موسیقی خود را به صورت درون‌گروهی خلق می‌کنند. برخی از هنرمندان ایندی مانند فیبی بریجز Phoebe Bridgers خواننده و ترانه‌سرا هستند؛ در حالی که برخی دیگر گروه‌های کامل با اعضای زیاد یا کم هستند، مانند فوگازی Fugazi و اسلیتر-کینی Sleater-Kinney. در هر دو مورد، ترانه‌سرایی قلمروی اعضای اصلی خود گروه است.

 

۴. تاکید بر اصالت ورای تکنیک هنری

در حالی که راک مستقل به خاطر تک‌نوازی‌های گیتار گیج‌کننده یا خوانندگان با تحریرهای پنج اکتاوی مشهور نیست؛ اما بیشتر به اجراهای دلنشینی که توسط اعضای گروه اجرا می‌شوند، شناخته می‌شوند، نه نوازندگان استودیویی به‌کارگرفته‌شده. این امر به عموم گروه‌های ایندی راک کمک می‌کند تا به راحتی صداهای ضبط‌شده خود را در هنگان پخش زنده بازسازی کنند.

 

منبع
 

صفحه هنرمند:
صفحه هنرمند:
نظرات شما :
دنیای موسیقی
بازگشت
سبک‌های موسیقی
بازگشت
حس و حال
برای گوش دادن آنلاین و دانلود آلبوم‌ها و ایجاد پلی‌لیست، عضو دنیای موسیقی شوید و اگر عضو هستید وارد سایت شوید و اشتراک تهیه نمایید.
برای خرید سریع اشتراک و دانلود آلبوم شماره همراه خود را وارد کنید :