دنیای موسیقی
موسیقی از چهار گوشه دنیا
آثار موریس ژار - Maurice Jarre

موریس ژار

Maurice Jarre

(1985-2009)

موریس ژار Maurice Jarre (با نام کامل Maurice-Alexis Jarre) آهنگساز و رهبر ارکستر فرانسوی است که از او به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین آهنگسازان دنیای سینما در قرن بیستم یاد می‌شود. او متولد سال ۱۹۲۴ در شهر لیون فرانسه است و از سال ۱۹۵۸ واردی دنیای موسیقی شده است.

او یکی از مترقی‌ترین آهنگسازان زمان خود است و پیشرو بودن او به‌خوبی در آثارش قابل لمس است. او پیش از بسیاری از آهنگسازان به استفاده از موسیقی الکترونیک روی آورد و آثارش چه از نظر ظرافت و چه از نظر شکوه در میان عموم آهنگسازان زبان‌زد است. عمده شهرت او به آهنگسازی برای فیلم‌های کارگردان پرآوازه دیوید لین David Lean باز می‌گردد و او وظیفه آهنگسازی تمام فیلم‌های این کارگردان را بر عهده داشته است. موسیقی متن فیلم محمد، رسول الله Mohammad, Messenger of God از ساخته‌های ماندگار این آهنگساز است.

علاوه بر محمد، رسول الله در کارنامه موریس ژار آهنگسازی آثار درخشان دیگری چون شیر صحرا (۱۹۸۱)، دکتر ژیواگو Doctor Zhivago (۱۹۶۵)، قطار The Train (۱۹۶۴)، شاهد Witness (۱۹۸۵)، روح Ghost (۱۹۹۰) و ... به چشم می‌خورد. آثار او عموما توانسته‌اند در میان آلبوم‌های پرفروش موسیقی متن جای گیرند. این هنرمند تا به امروز موفق به کسب ۳ جایزه اسکار از مجموع ۹ نامزدی شده است. او همچنین موفق به کسب ۴ جایزه گلدن گلوب، ۲ جایزه بافتا و یک جایزه گرمی شده است.

این آهنگساز افسانه‌ای در سال ۲۰۰۹ و در سن ۸۴ سالگی از دنیا رفت. فرزند او، ژان میشل ژار Jean-Michel Jarre نیز از آهنگسازان پیشرو و مترقی قرن بیستم است که نقش زیادی در همه‌گیر شدن موسیقی الکترونیک داشته است.

 

به روز رسانی : ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
1976
آلبوم موسیقی متن فیلم رسالت The Message شاهکاری ماندگار از موریس ژار Maurice Jarre آهنگساز تکرارنشدنی تاریخ سینما است. این آهنگساز توانمند با تلفیق هنرمندانه موسیقی شرق و... - اطلاعات بیشتر
0:00
0:00
انتشار : 1976
کیفیت : MP3 320kbps
تعداد آلبوم : 1
تعداد آهنگ : 12
دانلود آلبوم
1965
آلبوم موسیقی متن فیلم دکتر ژیواگو Doctor Zhivago شاهکار ماندگار موریس ژار Maurice Jarre آهنگساز افسانه‌ای دنیای سینما است. این فیلم و موسیقی متن آن که یکی از ماندگارترین... - اطلاعات بیشتر
0:00
0:00
انتشار : 1965
کیفیت : mp3 320kbps
تعداد آلبوم : 1
تعداد آهنگ : 45
دانلود آلبوم
موسیقی برای زندگی بهتر
دنیای موسیقی تقدیم می‌کند
برای گوش دادن آنلاین و دانلود آلبوم‌ها و ایجاد پلی‌لیست، عضو دنیای موسیقی شوید و اگر عضو هستید وارد سایت شوید و اشتراک تهیه نمایید.
برای خرید سریع اشتراک و دانلود آلبوم شماره همراه خود را وارد کنید :