دنیای موسیقی
منو
نوار جستجو
بازگشت به خانه
جستجو
آثار ونگلیس - Vangelis

ونگلیس

Vangelis

(1963-)

ونگلیس یا ونجلیس Vangelis (Βαγγέλης) آهنگساز مشهور و جهانی یونانی است. نام اصلی او اوانگلوس اودیسئاس پاپاتاناسیو Evángelos Odysséas Papathanassíou است. او متولد سال ۱۹۴۳ در شهر بندری اگریا در شرق یونان است و از سال ۱۹۶۳ وارد دنیای موسیقی شده است. او در طول بیش از پنج دهه حضور در دنیای موسیقی توانسته نام خود را به عنوان یکی از پیشروترین هنرمندان جهان مطرح نماید که با موسیقی خود مرزهای میان کشورها و چه بسا سیارات فضایی را درنوردید. او علاوه بر آهنگسازی توانایی نواختن چند ساز مانند پیانو، کیبورد، درامز و پرکاشن را دارد. او در اگریا متولد شد و در آتن رشد کرد. پدر او کارگر بود، اما علاقه زیادی به موسیقی داشت و همین علاقه در مسیر رشد ونجلیس به عنوان آهنگسازی جهانی نقش زیادی داشت. او یادگیری موسیقی و آهنگسازی را از سن ۴ سالگی آغاز کرد و از همین سن شروع به ساخت قطعاتی تجربی با استفاده از پیانو خانواگی و همچنین ادوات آشپزخانه و صداهای رادیو کرد. والدینش او را در ۶ سالگی در مدرسه موسیقی ثبت نام کردند، اما او علاقه‌ای به این امر نشان نداد و بعدها گفت که یادگیری معمول موسیقی را دوست ندارد و علاقه‌مند است تا تکنیک‌های ابداعی خودش را به کار گیرد. او این امر را یکی از موارد خوشبختی زندگی خودش می‌داند که باعث شد خلاقیت او شکوفا شود. رشته تحصیلی او موسیقی نیست و دانش‌آموخته نقاشی از مدرسه هنرهای زیبای آتن است.

او در ابتدا به موسیقی یونانی علاقه‌مند شد، اما بعدها و در سن ۱۲ سالگی به سراغ موسیقی جاز و راک رفت و در سن ۱۵ سالگی، اولین گروه خودش را به صورت آماتور تاسیس کرد. ۱۸ ساله بود که گروه The Forminx (The Formynx) را تاسیس کرد و پس از طی یک دوره کوتاه کاری با این گروه در اروپا به شهرت رسید. این گروه در سال ۱۹۶۶ به کار خود خاتمه داد. در طول این دوران طولانی حضور مستمر او در دنیای موسیقی، او بارها و بارها با آثارش جهان را به تحسین وا داشته است. او تا به امروز بیش از ۵۰ آلبوم استودیویی منتشر کرده است و با اجراهای زنده شکوهمند خود دنیای رسانه‌های بصری را نیز فتح کرده است. او به عنوان هنرمندی خلاق و پیشرو، یکی از پیشتازان موسیقی الکترونیک است که نقش زیادی در همه‌گیری و گسترش آن در جهان موسیقی داشته است. آثار ونجلیس سبک‌های زیادی مانند امبینت، نیو ایج، جاز، راک، کلاسیک، موسیقی ملل، موسیقی متن و ... را شامل می‌شود.

نقطه اوج کارنامه هنری ونجلیس به ساخت موسیقی متن برای فیلم ارابه‌های آتش Chariots of Fire در سال ۱۹۸۱ باز می‌گردد که بدون شک یکی از مشهورترین تم‌های تاریخ سینما و موسیقی است و برای او یک جایزه اسکار بهترین موسیقی متن را نیز به همراه داشت. از دیگر آثار مشهور این هنرمند می‌توان به بلید رانر Blade Runner (۱۹۸۲)، گم‌شده Missing (۱۹۸۲)، آنتراکتیکا یا جنوبگان Antarctica (۱۹۸۳)، ۱۴۹۲: فتح بهشت 1492: Conquest of Paradise (۱۹۹۲) و اسکندر Alexander (۲۰۰۴) اشاره کرد. موسیقی متن فیلم‌های ارابه‌های آتش و بلید رانر از سوی انجمن فیلم آمریکا نامزد حضور در میان ۲۵ موسیقی متن ماندگار این انجمن شده است. این هنرمند به واسطه ساخت آثاری اتمسفریک و فضایی و انتزاعی، از سوی جامعه علمی و خصوصا فضانوردان مورد ستایش قرار گرفته است و به پاس آثار ماندگاری که در این زمینه منتشر کرده است، سیاره‌ای نیز به نام او ثبت شده است. او اجراهای زنده مشهور زیادی را در کارنامه دارد و آثارش بارها در برنامه‌های مختلف تلویزیونی مورد استفاده قرار گرفته است. او تا به امروز موفق به کسب عناوین افتخاری زیادی از جمله نشان شوالیه فرانسه، نشان خدمات عمومی ناسا و ... شده است.

نمایش و دانلود آلبوم ها
مشاهده و دانلود آلبوم‌ها
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
loading list
target
موسیقی برای زندگی بهتر
WOMTherapy.ir
در دنیای موسیقی درمانی بشنوید :
دنیای موسیقی
بازگشت
سبک‌های موسیقی
بازگشت
حس و حال
برای گوش دادن آنلاین و دانلود آلبوم‌ها و ایجاد پلی‌لیست، عضو دنیای موسیقی شوید و اگر عضو هستید وارد سایت شوید و اشتراک تهیه نمایید.
برای خرید سریع اشتراک و دانلود آلبوم شماره همراه خود را وارد کنید :