دنیای موسیقی
منو
نوار جستجو
بازگشت به خانه
جستجو
آثار ژان میشل ژار - Jean-Michel Jarre

ژان میشل ژار

Jean-Michel Jarre

(1969-)
ژان میشل آندره ژار Jean-Michel André Jarre آهنگساز، نوازنده و تهیه‌کننده موسیقی پرآوازه و اساطیری فرانسوی است. او یکی از هنرمندان پیشروی موسیقی الکترونیک، امبینت و نیو ایج است که آثار ماندگاری در این سبک‌ها خلق کرده است. از دیگر دلایل شهرت او فضاسازی چشم‌نواز کنسرت‌های اجرای زنده در فضای باز است که در همراهی با موسیقی شاهد حضور نمایشگرهای لیزری بزرگ، صفحه نمایش‌های عظیم و دیگر جلوه‌های بصری از جمله آتش‌بازی قرار می‌گیرد.
این آهنگساز فرزند موریس ژار Maurice Jarre، آهنگساز افسانه‌ای سینما و خالق آثار ماندگاری نظیر محمد رسول الله The Message، دکتر ژیواگو Doctor Zhivago، خورشید سرخ Red Sun، شیر صحرا Lion of the Desert، لورنس عربستان Lawrence of Arabia و ... است. رابطه پدر و فرزندی این دو هرگز گرم نبود و به گفته ژان میشل، آن‌ها در طول زندگی نهایتا ۲۵ بار با یکدیگر ملاقات داشته‌اند. برادر ناتنی او کوین ژار Kevin Jarre نیز در عرصه بازیگری فعالیت دارد. ژان میشل ژار در ایران نیز اعتبار زیادی دارد و خصوصا آلبوم اکسیژن او در دهه ۷۰ و ۸۰ به عنوان نماد موسیقی الکترونیک شناخته می‌شد.
 
بیوگرافی ژان میشل ژار
 

بیوگرافی و دانلود آهنگ های ژان میشل ژار

ژان میشل ژار Jean-Michel Jarre در سال ۱۹۴۸ در شهر لیون متولد شد و یادگیری موسیقی را با ساز پیانو نزد پدر و مادرش فرانست پژو Francette Pejot آغاز کرد. در پنج سالگی والدین او از یکدیگر جدا شدند و این عامل باعث شد تا او یادگیری موسیقی را در ابتدا نزد پدربزرگ مادری‌اش که یک نوازنده ابوا، مهندس و مخترع بود، ادامه دهد. در همین دوره او با دادن دستگاه ضبط صوت خود را به نوه‌اش هدیه داد. در همان سنین ابتدایی زندگی با انواع مختلف هنر از جمله آثار نوازندگان خیابانی، نوازندگان جز و ... آشنا شد و ضبط صوت هدیه باعث شد تا ژار جوان بتواند آثار هنرمندان خیابانی و خلاق دیگر را ضبط کند.
ژار در یادگیری موسیقی کلاسیک مشکلات زیادی داشت و علی‌رغم تغییر استاد و معلم‌های گوناگون او نتوانست در این زمینه پیشرفت زیادی از خود نشان دهد؛ اما علاقه وافری به موسیقی خیابانی داشت. حضور در اجراهای موسیقی جزی که نوازندگان برجسته‌ای در آن حضور داشتند و آشنایی با هنرمندان خلاق آن دوران باعث شد تا او نگاه متفاوتی به موسیقی داشته باشد. یکی از نام‌ها مطرح در این دوران پیر سولاژ Pierre Soulages بود که با تلفیق موسیقی مدرن و کلاسیک آثار تحسین‌برانگیزی خلق کرده بود.
 

شروع فعالیت حرفه ای در زمینه موسیقی

پس از دوران ابتدایی زندگی و یادگیری موسیقی، اور در سال ۱۹۶۷ و زمانی که ۱۹ سال داشت کار خود را به عنوان نوازنده گیتار در گروهی با نام The Dustbins آغاز کرد. او در این گروه اولین جرقه‌های خلاقیت خود را ترکیب صداهای گیتار و فلوت و جلوه‌های صوتی حاصل از دستگاه ضبط صوت نشان داد. او در ادامه با دیگر ادوات الکترونیکی در جهت خلق آثاری مدرن و خلاقانه تلاش می‌کرد؛ اما مهم‌ترین رخداد در این دوران پیوستن به گروهی بود که پیر شفر Pierre Schaeffer در آن حضور داشت. پیر شفر که به واسطه ضبط خام یا موسیقی کانکریت Musique Concrète شناخته می‌شد و گروه گروه پژوهشی موسیقی Groupe de Recherches Musicales (GRM) نقشی بی‌بدیل در ادامه فعالیت ژان میشل ژار گذاشتند. او در این دوران با ادوات ابتدایی آثار خلق کرد که بعدها منتشر نیز شد.
دهه ۷۰، شروع دوران درخشش این ستاره بی‌بدیل دنیای موسیقی است. او در این سال در همراهی با هنرمندان مختلف در زمینه‌های مختلفی از جمله موسیقی باله، تئاتر، برنامه‌های تلویزیونی و تبلیفاتی و ... شروع به خلق موسیقی کرد. یکی دیگر از نقاط شاخص کارنامه او در این دهه همکاری با خوانندگان مطرح و برجسته‌ای نظیر فرانسوا هاردی Françoise Hardy، ژرار لنورمان Gérard Lenorman، کریستوف Christophe و پاتریک یووت Patrick Juvet بود.
 
دانلود آهنگ های ژان میشل ژار

آلبوم اکسیژن و درخشش ابدی یک ذهن خلاق

سال ۱۹۷۶، سالی خاص برای ژان میشل ژار و چه بسا دنیای موسیقی است. در این سال آلبومی با بودجه کم در استودیوی خانگی ساخته شد و منتشر شد؛ اما موفقیت و تاثیر آن فراتر از هر تصوری بود. او با انتشار آلبوم اکسیژن به ناگهان در سرتاسر دنیا شناخته شد و به شهرتی بسیار زیادی رسید. این آلبوم با سینتی سایزرهای آنالوگ و یک دستگاه ضبط هشت ترکه ساده ساخته شده بود. او با همکاری لیبل Disques Motors در فرانسه و لیبل Polydor Records در سطح جهان این آلبوم را منتشر کرد و موسیقی دوران خود را تحت تاثیری شگرف قرار داد.
تاثیر این آلبوم را به خوبی می‌توان در دیگر آثار دهه ۷۰ که در آن‌ها از ساز سینتی سایزر استفاده شده است، مشاهده کرد. به بیان بهتر این آلبوم، زمینه‌ساز انقلاب سینتی سایزر بود و پس از این بود که این ساز بدل به یکی از سازهای اصلی مورد استفاده توسط هنرمندان در سبک‌های مختلف شد. هنرمندان زیادی خود را وام‌دار این آلبوم می‌دانند که از جمله آن‌ها می‌توان به موبی Moby اشاره کرد. بیش از ۱۸ میلیون نسخه از این آلبوم به فروش رسیده است که آن را بدل به پرفروش‌ترین آلبوم فرانسوی، آلبوم الکترونیک و آلبوم موسیقی بی‌کلام تاریخ کرده است.
دو سال بعد او با آلبوم اعتدال Équinoxe بار دیگر درخشید و روند موفقیت خود را ادامه داد. این آلبوم که چهارمین آلبوم استودیویی ژان میشل ژار است در سال ۱۹۷۸ منتشر شد و توانست به عنوان اثری درخشان، موفقیت‌های فراتر از انتظار آلبوم اکسیژن را ادامه دهد. پس از این آلبوم او با آهنگ‌های مغناطیسی Les Chants Magnétiques در سال ۱۹۸۱ بار دیگر نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت. این آلبوم نیز با فروش ۶ میلیون نسخه‌ای اثری بسیار موفق قلمداد می‌شود.
او در سال ۱۹۸۳ یک کنسرت اجرای زنده در دوران پس از مائو تسه تونگ در کشور چین اجرا کرد که با استقبال بسیار خوبی مواجه شد. آهنگ‌های او از آلبوم‌های اکسیژن و اعتدال، اولین آهنگ‌های خارجی بودند که از رادیوی ملی چین پخش شدند.
 
بیوگرافی و دانلود آثار فوجی کازه
 

کنسرت مسکو و اجرای باشکوه دیگری از ژان میشل ژار

در دهه ۸۰ و ۹۰ ژان میشل ژار اجراهای زنده عظیم با فضاسازی بزرگ شهرت بسیار زیادی را برای این هنرمند به همراه آورده بود. اجراهای او در کنار برج ایفل یا لندن و منچستر ماندگار بوده‌اند؛ اما بی شک تاثیرگذارترین و الهام‌بخش‌ترین اجرای او، کنسرت او در مسکو است که از آن به عنوان بزرگ‌ترین کنسرت فضای باز  با بیشترین مخاطب در تاریخ یاد می‌شود. تخمین زده می‌شود که بیش از سه و نیم میلیون نفر در کنسرت مسکوی ژان میشل ژار شرکت داشته‌اند. او در سال ۱۹۹۷ به مناسبت هشتصد و پنجاهمین سال بناگذاری شهر مسکو، به عنوان اولین هنرمند خارجی در دوران جدید روسیه، کنسرتی را اجرا کرد که به واسطه فضاسازی و موسیقی شکوهمندش الهام‌بخش هنرمندان بزرگ زیادی در زمینه موسیقی الکترونیک و حتی دیگر سبک‌ها شد. در ایران شکوه این کنسرت ورد زبان‌ها بود.
او در هزاره سوم همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و آثاری تجربی‌تر و خلاقانه‌تر را عرضه می‌کند. در این دوران آثار او بیشتر در همکاری با دیگر هنرمندان منتشر می‌شود و سبک‌های متنوعی دارند. اگرچه سبک کلی او در دو دهه اخیر، بیشتر داون تمپو و الکترونیکا بوده است؛ اما در همکاری با دیگر هنرمندان از جمله برایان اینو Brian Eno، آرمین ون بیورن Armin van Buuren، وینس کلارک Vince Clarke، مارتین گور Martin Gore و ... آثاری در سبک‌های سینت پاپ، تجربی، ترنس، تکنو و ... نیز منتشر کرده است. یکی از همکاری‌های خاص این هنرمند، همکاری با ادوارد اسنودن Edward Snowden افشاگر معروف است که در این همکاری این دو به تاثیر شرایط کنترل‌گرانه حاصل از پیشرفت تکنولوژی پرداخته‌اند.
 

میراث ژان میشل ژار

ژان میشل ژار تا به امروز بیش از ۲۵ آلبوم منتشر کرده است؛ اما تاثیر فعالیت او محدود به آلبوم‌هایش نیست. بدون شک این هنرمند فرانسوی یکی تاثیرگذارترین افراد بر جریان موسیقی قرن بیستم و خصوصا موسیقی الکترونیک است. میراث ملموس و غیرملموس او همچنان در دسترس است و هنرمندان زیادی در موسیقی خود از او تاثیر گرفته‌اند. اجراهای زنده او نیز الهام‌بخش هنرمندان مختلف شده است و به عنوان الگویی برای دیگران مطرح شده است. او صاحب عناونی و القاب زیادی است که از سوی کشورهای زیادی به او اعطا شده است و بی‌شک یکی از مطرح‌ترین هنرمندان فرانسوی معاصر ما است.
 
می‌توانید آهنگ ها و آثار ژان میشل ژار این اسطوره تاریخ موسیقی از جمله آلبوم مشهور اکسیژن را از دنیای موسیقی دانلود کنید.
نمایش و دانلود آلبوم ها
مشاهده و دانلود آلبوم‌ها
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
loading list
target
این‌جا محل معرفی شما است !
تبلیغات
این‌جا محل معرفی شما است !
تبلیغات
موسیقی برای زندگی بهتر
WOMTherapy.ir
در دنیای موسیقی درمانی بشنوید :
دنیای موسیقی
بازگشت
سبک‌های موسیقی
بازگشت
حس و حال
برای گوش دادن آنلاین و دانلود آلبوم‌ها و ایجاد پلی‌لیست، عضو دنیای موسیقی شوید و اگر عضو هستید وارد سایت شوید و اشتراک تهیه نمایید.
برای خرید سریع اشتراک و دانلود آلبوم شماره همراه خود را وارد کنید :