دنیای موسیقی
منو
نوار جستجو
بازگشت به خانه
جستجو
آثار پینک فلوید - Pink Floyd

پینک فلوید

Pink Floyd

(1965-)

پینک فلوید Pink Floyd یکی از بزرگ‌ترین، مشهورترین، تاثیرگذارترین و ماندگارترین گروه‌های راک تاریخ است. پینک فلوید با تلفیق موسیقی پراگرسیو راک و سایکدلیک راک با مضامین عمیق فلسفی، اجتماعی و سیاسی توانست نام خود را به عنوان گروهی برآمده از دوران بحران هویت و از خودبیگانگی دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی در تاریخ جاودانه کند. این گروه ماحصل ظهور و گسترش دوره‌ای جدید از واقعیت‌های رسانه‌ای بود. این واقعیت‌ها دنیای رسانه را تحت تاثیر قرار دارد و به تبع موسیقی نیز از این مقوله جدا نبود. گسترش موسیقی الکترونیک باعث شد تا این گروه به خوبی بتواند مفهوم جامعه‌شناختی بیگانگی و ماهیت آتونال حاصل آن را در موسیقی به نمایش بگذارد.

این گروه در سال ۱۹۶۵ توسط راجر واترز Roger Waters (خواننده، ترانه‌سرا، بیسیست و گیتاریست)، سید برت Syd Barrett (لید گیتاریست و خواننده)، نیک میسن Nick Mason (درامر، پرکاشنیست و خواننده) و ریچارد رایت  Richard William Wright(پیانیست، کیبوردیست، ارگانیست و خواننده) بنا نهاده شد و اولین آلبوم آن‌ها با نام نی‌زن بر دروازه‌های سپیده‌دم The Piper at the Gates of Dawn  در سال ۱۹۶۷ منتشر شد و توانست به موفقیتی نسبی برسد. پس از این آلبوم دیوید گیلمور David Gilmour به گروه اضافه شد و به‌مرور جایگزین سید برت شد. سید برت در سال ۱۹۶۸ از این گروه جدا شد اما بدون شک نقش او و تاثیر آن بر روندی که پینک فلوید تا به امروز از خود به جای گذاشته است، انکارنشدنی است. قطعه درخشش یک الماس دیوانه Shine on You Crazy Diamond به یاد این هنرمند نوشته و اجرا شد. پس از این دوره دنیا شاهد موفقیت‌های تاریخی این گروه با آلبوم‌های جاودانی چون نیمه تاریک ماهThe Dark Side of the Moon ، کاش اینجا بودیWish You Were Here ، جانورانAnimals ، دیوار The Wall و برش نهایی The Final Cut  آغاز شد. در سال ۱۹۸۵ راجر واترز که مغز متفکر این بنفش شناور بود از این گروه جدا شد و از آن پس، روند کاری گروه تغییر کرد و ما دوره جدیدی در مسیر فعالیت پینک فلوید را تحت رهبری دیوید گیلمور شاهد هستیم که با دوره پیش از آن تفاوت‌های مشهودی دارد. سید برت در سال ۲۰۰۶ و ریچارد رایت در سال ۲۰۰۸ دار فانی را وداع گفتند.

بدون شک Pink Floyd با آثار ساختارشکنانه خود، موجی نو در موسیقی جهان است. مضامین عمیق ترانه‌ها، علاوه بر درنوردیدن دنیای موسیقی بر جوامع و ملل نیز تاثیرگذار بوده‌اند که از جمله مشهورترین این ترانه‌ها می‌توان به دیوار The Wall و آجر دیگری در دیوار Another Brick in the Wall اشاره کرد. پینک فلوید تاثیر غیر قابل انکاری بر ابداع و شکل‌گیری سبک‌های پراگرسیو راک و امبینت داشته است. دیوید بویی David Bowie، گروه کوئین Queen، گروه تول Tool، گروه ریدیوهد Radiohead و ... پینک فلوید را از عناصر الهام‌بخش در شکل‌گیری موسیقی خود دانسته‌اند. مراجع معتبر موسیقی این گروه را در زمره برترین گروه‌های تاریخ موسیقی راک قرار داده‌اند،‌ از جمله مجله رولینگ استون این گروه را در رده ۵۱ صد هنرمند برتر تاریخ جای داد، مجله کیو آن‌ها را برترین گروه تاریخ قلمداد کرد و کالین لارکین پینک فلوید را سومین هنرمند در میان برترین ۵۰ هنرمند برتر تاریخ دانست. بیش از ۲۵۰ میلیون نسخه از آثار این گروه در دنیا و فقط نزدیک به ۷۵ میلیون نسخه در آمریکا، به فروش رسیده است و سبب قرارگیری نام این گروه در میان پرفروش‌ترین گروه‌های موسیقی تاریخ شده است. آلبوم نیمه تاریک ماه یکی از بی‌مانندترین آلبوم‌های تاریخ موسیقی است که بیش از ۹۰۰ هفته در جدول آلبوم‌های پرفروش جایگاه خود را حفظ کرد. اگرچه سال‌ها است که از دوران اوج این گروه فاصله گرفته‌ایم؛ اما همچنان اجراهای زنده و همچنین انتشار مجدد آثار این گروه، با استقبال بسیار خوبی از سوی علاقه‌مندان موسیقی مواجه می‌شود.

نمایش و دانلود آلبوم ها
مشاهده و دانلود آلبوم‌ها
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
play
pause
more
download
loading list
target
۱
۲
این‌جا محل معرفی شما است !
تبلیغات
این‌جا محل معرفی شما است !
تبلیغات
موسیقی برای زندگی بهتر
WOMTherapy.ir
در دنیای موسیقی درمانی بشنوید :
دنیای موسیقی
بازگشت
سبک‌های موسیقی
بازگشت
حس و حال
برای گوش دادن آنلاین و دانلود آلبوم‌ها و ایجاد پلی‌لیست، عضو دنیای موسیقی شوید و اگر عضو هستید وارد سایت شوید و اشتراک تهیه نمایید.
برای خرید سریع اشتراک و دانلود آلبوم شماره همراه خود را وارد کنید :